Jurajskie atrakcje – Góra Birów

Bliskość słynnego Ogrodzieńca oraz ciekawa przeszłość to czynniki, dzięki którym Góra Birów jest jedną z ważniejszych atrakcji na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To miejsce z pewnością zasługuje na uwagę turystów, szczególnie w chwili, gdy przewodnim motywem wycieczki po Jurze staje się historia. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu na zwiedzających?
Góra Birów to charakterystyczne wzniesienie, które dumnie wznosi się ponad doliną Krztyni. Prace archeologiczne wykazały, że w miejscu tym człowiek pojawił się już około 30 tysięcy lat temu.

Kwiaty na imieniny

Cennymi pamiątkami z tego okresu są liczne narzędzia, które udało się odnaleźć w trakcie penetrowania tutejszych jaskiń. Do innych, młodszych znalezisk, zaliczają się kurhany oraz ślady wczesnośredniowiecznego grodziska. Dziś główną atrakcją w tej części Jury jest właśnie średniowieczny Gród Królewski. Ta zrekonstruowana osada, często nazywana Jurajskim Biskupinem, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Góra Birów staje się dzięki temu miejscem niezwykle atrakcyjnym dla wszystkich miłośników historii, kusi jednocześnie piękną okolicą. To wzniesienie jest przecież jednym z najciekawszych punktów widokowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a rozciągająca się tu panorama może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.